Saraybosna Devlet Üniversitesi

saraybosna devlet universitesi

Bosna Hersek Cumhuriyetinin başkenti ve önemli şehri olan Saraybosna ; Belgrat’ın güneyinde , Milijacka ırmağının kıyısında yer alır .

Tarihimizde uzun senelerce egemenliğimizde olan Saraybosna ; hala Türk egemenliğinin ve Türk kültürünün izlerini taşımaktadır. Saraybosna ‘da bulunan Türk Mahallesinde kendi kültürümüzden bir çok cami , evler , türbe ve medreseler ve tarihi eserlerimizden kalıntılar bulunmaktadır . Osmanlı devletinin , mimari yönden en büyük ve güzel örneği olan Gazi Hüsrev Paşa Camisi Yugoslavya’da bulunmaktadır.

Tarihde Sarajevo olarak anılan sehir , 1507 den sonra Saraybosna adıyla anılmaya başladı .

1949 Yılında faaliyetine başlayan SarayBosna Üniversitesi , yenilikçi ve çağdaş eğitim prensip ve politikasıyla , sürekli yenilikçi ve yapılandırıcı sistemiyle Bosna’nın en büyük ve en köklü Üniversitesi olarak Avrupa standartlarında güncel , dengeli , ve modern bir eğitim programıyla adından söz ettirmektedir . Günümüzde elli beş binden fazla öğrenciye eğitim veren Saraybosna Üniversitesi ; bilimsel , kültürel , sanatsal eğitim programları ve aktiveteleri ile de diğer pek çok üniversitenin önüne geçmeyi başarmıştır. Bin altı yüz kırk civarında güçlü eğitim kadrosuyla pek çok yabancı öğrenciye de ev sahipliği yapmaktadır .

Saraybosna Üniversiteleri ; lisans , yüksek lisans ve doktora konusunda ciddi bir marka haline gelmiştir. Daha önce eğitim aldığınız bölüm branşa bakılmaksızın istediğiniz bölümde eğitim görebilmekte , yabancı bir ülkede bulunmanın zorluğuyla , geleneklerimizle paralel bir hayat sürmesi yönünden karşılaşmayacağınız da aşikardır.

Saraybosna Üniversitesi , Bosna Hersek ’in ; Ustikolina, Donji Vakuf , Soluk, Rosulje, Gorazde, Zvornik, Pridvorci, Kurşun, , Hrasnica ve Magpies gibi farklı ve doğası sosyal şartları mükemmel olan şehirlerine dağılmış Üniversitelerde eğitim vermektedir.

Kariyerinizde almanız gerekli olan eğitim ile ilgili hedeflerinize en hızlı , en kusursuz şekilde varmanızda yardımcı olacak olan Saraybosna Üniversitesine kayıt ve konaklama ile ilgili her türü soru cevaplarınızı ; gerek mail , gerek telefon , gerekse bizzat başvurarak Anadolu Eğitim Danışmanlığı bürolarından alabilirsiniz.

Saraybosna Üniversitelerinde okumak istediğiniz bölüme göre ; yüksek lisans eğitimi bir ile iki yıl arası , doktora eğitimi üç ya da dört sene , lisans eğitimi de 4 sene olmaktadır .

Saraybosna Üniversitesinde okunabilecekler bölümler şöyledir :

Tıp Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Eczacılık Fakültesi

Veterinerlik Fakültesi

Sosyal Bilimler Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Gazetecilik Fakültesi

Ekonomi ve Yönetim Fakültesi

İş İdaresi Fakültesi

Sosyoloji Fakültesi

Ekonomi ve Yönetim Fakültesi

Felsefe Fakültesi

Psikoloji Fakültesi

Tarih Fakültesi

Spor Akademisi

Güzel Sanatlar Akademisi

Dil Bilimleri Fakültesi

Edebiyat Fakültesi

Elektrik Mühendisliği Fakültesi

İnşaat Mühendisliği Fakültesi

Makine Mühendisliği Fakültesi

Ziraat Mühendisliği Fakültesi

Fizik Mühendisliği Fakültesi

Coğrafya Mühendisliği Fakültesi

Matematik Mühendisliği Fakültesi

Kimya Mühendisliği Fakültesi

Fizik Mühendisliği Fakültesi

Biyoloji Fakültesi Fakültesi

Ormancılık Fakültesi Fakültesi